AB’den Azerbaycan ve Ermenistan ile telefon diplomasisi

 AB’den Azerbaycan ve Ermenistan ile telefon diplomasisi

Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Azerbaycan ve Ermenistan’ın dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yaptığını, ateşkese uyulmasını ve sivillere yönelik hücumların durmasını istediğini söyledi.

Borrell, Dağlık Karabağ’daki durumla ilgili yazılı açıklamasında, Azerbaycan ile Ermenistan ortasında dün gece başlayacağı açıklanan ateşkesten memnuniyet duyduklarını bildirdi. Lakin Dağlık Karabağ’da ateşkesin ihlal edilmesinden ıstırap duyduklarını söz eden Borrell, çatışmalar nedeniyle sivillerin acı çektiğini belirtti.

Borrell, “Dağlık Karabağ’daki nüfus aslında ziyadesiyle acılar yaşadı. Çatışma, geniş çaplı ve kabul edilemez sivil kayıplara neden oldu. AB, kaynağı ne olursa olsun bu çeşit atakları kınamaktadır.” tabirini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile telefonda görüştüğünü aktaran Borrell, ateşkesin koşulsuz ve sıkı biçimde uygulanması gerektiğini belirtti.

Borrell, “Ayrıca sivillere yönelik akınların derhal durması gerektiğinin altını çizdim. Bu tıp taarruzların haklı tarafı olamaz. AB’nin çatışmaya uzun vadeli bir tahlil için tarafları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatını desteklemeye hazır olduğunu yineledim.” tabirine yer verdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın