Ateşli havale geçiren çocuğu sakın sarsmayın

 Ateşli havale geçiren çocuğu sakın sarsmayın

Günümüzde her 25 çocuktan birinin ateşli havale geçirdiğini belirten Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Ece Gültekin, “Ateşli havale geçiren çocukların birçoklarında beyin hasarı kalmaz ve epilepsi (sara) hastalığı gelişmez. Lakin bu çeşit riskler daha çok uzun süren, tekrarlayan yahut bedenin tek yarısında ortaya çıkan nöbetlerde daha sıktır. Bu yüzden bu tip kompleks nöbetlerde EEG, tomografi yahut MR (Manyetik Rezonans) görüntüleme üzere ileri tetkiklerin yapılması gerekebilir” dedi.

Uzmanlar çocuklarda en sık görülen nöbet formu olan ateşli havalenin, yeni bebek sahibi aileleri en çok korkutan hadiselerin başında geldiğine dikkat çekiyor. Ateşli havaleyi küçük çocuklarda ateşle birlikte tetiklenen nöbetler olarak tanımlayan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Ece Gültekin, havale geçiren bebek yahut çocuklarda yüksek ateşle birlikte kollarda ve bacaklarda kasılmalar meydana geldiğini söyledi.

En sık 2 yaşında görülüyor

Ateşli havalenin en sık 2 yaş civarında görüldüğünün altını çizen Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Ece Gültekin, hastalığın başka değerli belirtilerini ise şöyle aktardı;

Nöbetler beyin hücrelerinin olağan dışı aktivitesi sonucu ortaya çıkan istemsiz hareketlerdir. Burada ateş, olağan dışı aktivitelerin ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Bu istemsiz hareketler çok farklı formlarda olabilmekle birlikte ekseriyetle o esnada çocuk etrafta olanlara ve söylenenlere reaksiyonsuz kalır. Gözleri sabit bakabilir, kayabilir. Cildinin rengi morarabilir, kasılma, titreme yahut gevşeme olabilir.

Ateş düşmezse çocuk hekimine başvurun

Havalelerin sıklıkla müdahale edilmeksizin resen durduğunu işaret eden Uzman Dr. Ece Gültekin, uzun süren havalelerin ise ender olmakla birlikte tıbbi müdahaleyi gerektirdiğini belirtti. Uzm. Dr. Ece Gültekin, Havaleyi önlemek için ateşli hastalık sırasında çocuğun kilosuna uygun dozda ateş düşürücüler verilebilir, ılık duş ve kompres yapılabilir. Yüksek ateş istenmeyen bir durumdur, tüm uğraşılara karşın ateş düşürülemiyor ya da tekrarlıyorsa, acil olarak bir çocuk tabibine başvurulması uygun olacaktır diye konuştu.

Mutlaka sarsmayın

Çocuk havale geçirirken birinci yapılması gerekenin paniğe kapılmadan çocuğu inançta tutmaya çalışmak olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Gültekin alınması gereken öteki önlemleri ise şöyle anlattı:

Çocuğun istemsiz hareketler sırasında ziyan görmemesi için o anda etrafında kesici, delici, sert cisimler varsa uzaklaştırılmalıdır. O esnada çocuğu sarsarak, nöbet sırasındaki hareketlerine pürüz olarak nöbeti sonlandırmaya çalışmak, dişlerini sıktığında parmak ya da kaşık üzere sert cisimleri ağzına sokmak hakikat değildir. Çocuğu yana yanlışsız yatırarak teneffüs yolunun açıklığını sağlamak en yanlışsız teşebbüs olacaktır. Bu türlü bir durumda ehil olmayan bireylerce yapılan birinci müdahale, çocuğa faydadan çok ziyan da verebilir.

25 çocuktan biri havale geçiriyor

Ateşin aslında bedenin kendini savunma düzeneklerinden biri olduğunu lisana getiren Uzm. Dr. Ece Gültekin, her yüksek ateşin çocuğun havale geçirmesiyle sonuçlanmayacağını vurgulayarak şu bilgileri verdi: Her yüksek ateş durumunda çocuk havale geçirmeyebilir. Hatta ateşli havaleler ateşin başlangıç periyodunda daha sık olur. Bu nedenle bazen öncesinde ateş fark edilmeyip fakat çocuk havale geçirdiğinde anlaşılabilir. Ateş derecesi yüksek olduğunda havale geçirme riski daha fazla olmakla birlikte birtakım çocuklar daha düşük ateş dereceleri ile de havale geçirebilir. Yaklaşık her 25 çocuktan biri hayatında en az 1 defa ateşli havale geçirir. Ailede ateşli nöbet geçirmiş olan akrabaların olması durumunda havale geçirme riski daha fazladır. Tekrar ne kadar küçük yaşta geçirirse, tekrarlama riski de o kadar artar.

Uzun süren nöbetlere dikkat!

Ateşli havalelerin çoklukla rastgele bir beyin hasarı bırakmayacağını, gelişme geriliği yapmayacağını, bilişsel hünerler ve okul muvaffakiyetinde kişinin yaşıtlarından besbelli farklılıklar oluşturmayacağını söyleyen Uzm. Dr. Ece Gültekin, kimi istisna durumları ise şöyle aktardı;

Ateşli havale geçiren çocukların birçoklarında epilepsi (sara) hastalığı da gelişmez. Lakin bu tıp riskler daha fazla uzun süren, tekrarlayan yahut bedenin tek yarısında ortaya çıkan nöbetlerde daha sıktır. Bu tip kompleks nöbetlerde EEG, tomografi yahut MR (Manyetik Rezonans) görüntüleme üzere ileri tetkiklerin yapılması gerekebilir. Bunun dışında bazen gerekli durumlarda nöbet geçirmeyi önleyici ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu durumda çocuk ve çocuk nöroloji doktorları ile görüşülerek ateşli havalenin nedenin ve risk faktörlerinin uygun saptanması gerekir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın