Elipse Mide Balonu

 Elipse Mide Balonu

Elipse mide balonu hap şeklinde yutulan ve aylar ardından natural olarak atılan bir mide balonudur. Bu prosedür amacıyla hastanede kalma ihtiyacı yoktur, uygulamada anestezi yoktur. Vücut kitle indeksinin 27 üstünde olması, Tip2 diyabet olması ve yüksek tansiyon gibi problemler mide balonu yardımıyla aşılabilir.

Elipse mide balonu uygulamaı sıhhatli bir beslenme düzenlenmesi ile beraber faydalı neticeler verir. Bu prosedürün mide balonu ile kıyaslanması lazım olurse; prosedür ardından hasta bulantı, kusma, kramp gibi şikâyetleri daha az yaşar. Yerleştirme ya da çıkarma prosedürlerinde anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Sindirim sisteminden 4 ay gibi bir vakit sonra çıkar. Bu vakit de sıhhatli bir kilo verimi amacıyla yeterli vakit olarak görülmektedir. Elips yutulabilir mide balonu yardımıyla 10-20 kilo arası kilo verilmektedir. Gıdaların mideden geçiş zamanı çok daha uzun olmasından kilo verme sağlanmaktadır. Bu da sıhhatli beslenme alışkanlığına geçişi kazandırmaktadır.

Elipse Mide Balonu Nasıl Takılır?

Elipse mide balonu anesteziye ya da endoskopiye ihtiyaç olmadan yapılan bir prosedürdir. Balon kapsül şeklindedir. Kateter yardımı ile yutulur. Ardından doktor doğrulusunda midenin pozisyonu denetim edilir ve balon şişirilir. Kateter yavaşça çıkarılıp ve prosedür sona erer. Uygulama 20 dk kadar vakitr. Bu balon midede 4 ay vakit kadar kalır ve diyet desteği ile 20 kiloya kadar kilo kaybedilir. Balonun boşalması ardından natural yöntemlerle bedentan atılır.

Elipse mide balonu başka mide balonları ile kıyaslandığında komplikasyon seviyesi en düşük olan prosedürdir. Yan tesirler yaşanmaz, her hastaya uygundur. Bu prosedürün en güzel yanı uygulamaının basit olmasıdır. Anesteziden korkan ya da risk taşıyanlar amacıyla son derece uygundur. Balon midede 4 ay kadar bir vakit kalır ve bu vakitde diyetle beraber istenilen hedefe ulaşılır. Diyet ve egzersizle beraber desteklendiğinde 10 ya da 12 kiloya kadar basitlıkla verilebilir.

Elipse Mide Balonu Hap Gibi Yutulur Mu?

Fazla kilolu olmak sağlığınız üstünde hem fiziksel hem de zihinsel olarak mühim bir tesire sahiptir. Düşük özgüvene namacıyla olabilir, spor ya da başka aktivitelere katılımınızı sınırlandırabilir, detaylı vakitğen hastalıklara yakalanmanıza elverişli bölge hazırlayabilir ve hastalık ya da aşırı yorgunluk namacıylaiyle hayat kalitenizin düşmesine namacıyla olabilir.

Elipse Mide Balonu, midenize yerleştirilen yumUşak bir balondur. Yerleştirme amacıyla ameliyat, endoskopi ya da anestezi gerektirmeyen ilk mide balonudur. Mide balonu, kalori denetimli diyet gibi hayat tipi değişikliklerine başvuru edip tekrar de kilo veremedikten sonra kilo vermek amacıyla kısa vadeli bir çözüm gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Nispeten ufak öğünler yedikten sonra midenizin daha uzun vakit daha tok hissetmesini sağlayarak oran olarak süratli kilo vermenize yardımcı olabilir.

Mide bandı gibi daha uzun vadeli kilo verme prosedürleri amacıyla aday olmak amacıyla yeterli kilo verirken özgüveninizi artırmanıza ve birtakım sıhhat problemlerınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Elipse Mide Balonu Kullananlar Kaç Kilo Verebilir?

Cerrahi operasyon olmaksızın yapılan elipse mide balonu kullananlar doktor denetimini bırakmadan, diyetisyenin ikaz ve önerilerine riayete ederek 25 kiloya kadar düşüş yaşayabilmektedirler. Elipse mide balonları obezite tedavisinde sık sık kullanılmakta olan çarpıcı başarı neticelerına sahiptir. Cerrahi yöntemler kadar tesirli ve kalıcı olmayan bu uygulamadan sonra hastanın iradesine bağlı olarak 25 kiloya kadar kilo vermesi yaşanabilmektedir. Oran hastadan hastaya göre daha doğrusu hastaların irade ve önerilere ne kadar uyduğuna göre değişir. Burada asıl husus elipse mide balonu çıkartılana dek hastanın sıhhatli ve dengeli beslenme – hayat standartlarını normalleştirebilip normalleştiremediğidir. Elipse mide balonunun sağlayabildiği avantajlarla çok daha basit bir şekilde adaptasyon sağlanabilmektedir. Bu proses iyi dşayetlendirilmeli ve bütün zararlı beslenme alışkanlıklarından, hareket etmeyen hayattan kurtulmak amacıyla bir uygulama kapsamında gelişme sağlanmalıdır. Elipse mide balonunun zenginliği iyi dşayetlendirilmeli ve hayat niteliği arttırılarak dengeye oturtulmalıdır. Mide balonu çıkartıldıktan sonra da edinilen sıhhatli alışkanlıkların devamlılığına riayet edilmelidir. Araştırmaya göre elipse mide balonu ile en az 10 en çok 25 kiloya kadar kilo kayıbı yaşayabilirsiniz. Ne kadar kilo verebileceğiniz tamamiyle bu vakitci nasıl dşayetlendireceğinizle ilişkilidir. Mide balonunun sunmuş olduğu üstünlükleri ne kadar iyi dşayetlendirebilirseniz o kadar çok kilo verebilirsiniz.
Elipse Mide Balonunun Avantajları
Elipse mide balonu prosedürü son derece güvenilirdir. Ameliyat riski yoktur, rastgele bir komplikasyon riski yoktur, iyileşme vakitci yoktur. Anestezi hali yoktur bilhassa anestezi alma riski olanlar amacıyla idealdir. Endoskopi yapılmaz, elipse mide balonu su ile yutularak prosedür gerçekleşir. Diğer mide balonları vakitleri dolduğunda mideden çıkarılması lazım olur halbuki elipse mide balonu natural yöntemlerle bedentan atılır. Elipse mide balonu başka mide balonları ile kıyaslandığında çok daha ince ve çok daha elastik bir yapıdadır. Son derece dayanıklı bir yapıda olmasından delinme riski de yoktur. Balon midede 550 ml kadar şişirilir bu kilo kayıbı amacıyla yeterli görülmektedir. İşlem ardından hastada, bulantı, kusma ya da kramp gibi rahatsızlıkların yaşanma riski de son derece düşüktür. Elipse mide balonu rastgele bir mide ameliyatı olunmadıysa ve beden kitle endeksi 27 üstündeyse son derece uygundur.
Yutulabilir mide balonu zararları var mıdır?

Mide balonu ameliyatında, bir silikon olan balon gastroskopi aracılığı ile mideye sokulur. Bu balon akışkan ya da hava ile doldurulmuştur. Boyutu namacıylaiyle, yemek yerken daha süratli bir aç olmama duygusunun oluşmasını sağlar. Mide balonu yalnızca diyet ve hayat tipinde eşzamanlı bir değişiklikle tesirlidir ve en geç altı ay sonra çıkarılır. Mide balonu ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Herhangi bir tıbbi prosedür gibi, mide balonu uygulamaı da belirli tehlikeler taşır. Prosedüre özgü tehlikeler, endoskoptan tesirler, yemek borusu ya da mide yaralanmalarını içerir. Fakat bu çok nadirdir.

Prensip olarak, balonun patlama riski de bulunmaktadır. Daha sonra mavi renkli sıvı balondan çıkar ve mukoza zarından kana emilir. Bu, idrarı süratle maviye çevirir. Mide balonu kullanıcıları, balonda bir sızıntı olduğunu gösterdiği amacıyla idrarın bu mavi rengine ilgi etmelidir.

Hasar görmüş bir mide balonu derhal bir gastroskopi (endoskopik) ile çıkarılmalıdır, aksi takdirde çökmüş balon bağırsak tıkanmasına namacıyla olabilir. Mide balonunun yırtıldığından şüphelenen herkes derhal doktorine başvurmalıdır.

Elipse Mide Balonu Sonrası İyileşme Süreci
İşlem ardından iyileşme vakitci diye bir hal söz hususu değildir. Herhangi bir komplikasyon ya da yan tesir hallerı dahi yaşanmaz. Yerleşim ardından 1-2 gün bölgeında normal hayata dönme yaşanmaktadır. Bazı hastalarda ilk zamanlarda bulantı ya da kusma yaşanabilir ya da karında kramplar yaşanır ama bu hal geçicidir.

Elipse mide balonunun faydalarına gelince; şayet mide balonu başarılı ve tesirli ise muhakkak kilo kayıbı yaşanır. Bu halin sıhhatli olabilmesi amacıyla doğru yemek düzeni ve egzersiz hayatın içersinde olmalıdır. Kilo kayıbı yardımıyla hastada diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi hallerın önüne geçilmiş olunur. Cerrahi prosedür olmaması, hastanede yatma ihtiyacı olmaması ve kısa vakitli bir prosedür olması ekstra faydalarıdır. Balonu yutma hali ise evvel bir test yapılarak sağlanır. Çünkü birtakım hastaların yutmakta zorlanması ya da öğürmesi gibi hallerle karşı karşıya kalması hallerı bulunmaktadır. Bu da balonun yutulmasında problem yaratabilir.

Elipse Mide Balonu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mide balonu yerleştirme fiyatları türlerine göre değişim gösterir. Klasik mide balonları yerleştirmelerinde ekstra olarak çıkarma fiyatı da alınır. Fakat elipse mide balonunun en iyi yanı çıkarma amacıyla ayrı bir prosedüre ihtiyaç duyulmaz bu da ekstra bir ücret ödenmesini engelleyicidir.

Elipse mide balonu diyetinde ilk 2 gün yalnızca sıvı içerek hastanın rahat hissetmesini katı yiyeceklere geçilmemesi önerilir. Ardından ufak porsiyonlarla beslenmeye geçilmelidir. Mide balonları hususu ile ilgili genellikle bir kaygı kaynağı bulunmaktadır ki; bu balonun patlama mümkünlülüğüdır. Mide balonunun yapısı gereği patlama riski söz hususu değildir. Oldukça dayanıklıdır, ufak bir risk olarak yalnızca delinme mümkünlülüğü bulunmaktadır ki bu da idrardan mavi renk fark edildiğinde anlaşılır. Böyle bir halle karşılaşıldığında balon çıkarılmalıdır. Hekime başvuru dilmesini bu noktada ehemmiyet taşır.

Elipse Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?
Elipse mide balonu mideye yerleştirme prosedürü tamamlandıktan sonra daha az yeme talebi meydana çıkarır.. Obezite bozukluğu olanlar, operasyondan çekinenler, anestezi bozukluğu olanlar amacıyla idealdir. Ameliyat riski olan hastalar amacıyla, beden kitle indeksi 27 üstünde olanlar amacıyla uygundur.

Elipse mide balonu uygulamaında endoskopi olmaması, ameliyat olmaması, balonun çıkarma halinun olmaması ve prosedür ardından normal hayata dönülmesi büyük avantajdır. Elipse mide balonu uygulamaı adım adımdır. Öncesinde hastanın yemek borusu, mide bölümlerinde problemlu bir hal olup olmadığı denetim edilir. Yutmada problem yaşanacağına düşünce getirilirse kesinlikle prova yapılır. Kapsül şişmeden evvelce mide bölgeında görüntülenir. Bu sebeple de prosedürlerin görüntüleme merkezleri kapsamında yapılması mühim bir haldur. Daha sonra kapsül kateter yardımı ile yutulur. Su içmeler ardından kapsül mideye kadar gönderilir. İstenilen yerde olup olmadığı teyidinden sonra balon şişirilir.

URL : https://cavitgoktas.dr.tr/elipse-mide-balonu

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın