Güney Kıbrıs da Astra Zeneca Oxford aşısını askıya alan ülkeler arasına katıldı – News Kıbrıs

 Güney Kıbrıs da Astra Zeneca Oxford aşısını askıya alan ülkeler arasına katıldı – News Kıbrıs

[ad_1]

Güney Kıbrıs da Astra Zeneca Oxford aşısını askıya alan ülkeler arasına katıldı
Okunma : 14 views


Danimarka, Norveç ve İrlanda’nın ardından Güney Kıbrıs da  Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın ortak geliştirdiği aşının kullanımını askıya aldı.

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı, Astra Zeneca aşısının kullanımını bir süreliğine askıya aldığını açıkladı.

Sıkıntının aşıların tümünde değil, yaklaşık 1 milyon dozluk ABV5300 koduyla üretilen kısmında olduğu açıklanırken, ilgili üretimden küçük bir partinin Kıbrıs’a da gönderildiği belirtildi.

Kıbrıs’ın kuzeyine iki ayrı partide gönderilen toplamda 4 bin 900 adet Astra Zeneca aşısının hangi kodlu oldukları ise henüz bilinmiyor.

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan açıklamada, Astra Zeneca aşılarının kullanımıyla ilgili herhangi olumsuz bir durum rapor edilmemesine rağmen, Avusturya Sağlık Bakanlığı’nın, Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) yaptığı başvurunun sonuçları alınıncaya kadar aşıların kullanımını askıya aldı. Filelefteros’un haberine göre, bakanlık açıklamasında “Aşıyla ilgili resmi olarak herhangi bir yan etki ve ya olumsuz bir durum bildirilmedi. yalnız Avusturya’da bir kişinin aşı olduktan 10 gün sonra hayatını kaybetmesi nedeniyle EMA’ya yaptığı başvurunun sonuçları açıklanana kadar ilgili aşının kullanımını askıya alıyoruz” denildi.

Öte yandan yine Avusturya’da bir başka hastanın da yine aynı aşıyı kullandıktan sonra emboli ve ciğerlerdeki damarlarda sertleşme sebebiyle yoğun bakıma kaldırıldığı bildirildi.

Kıbrıs ilgili kodla üretilen aşıları alan 17 AB üyesi ülke arasında bulunuyor.

 

 [ad_2]

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın