Güney Kıbrıs ve Hindistan dışişleri bakanları ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesini ele aldılar – News Kıbrıs

 Güney Kıbrıs ve Hindistan dışişleri bakanları ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesini ele aldılar – News Kıbrıs

[ad_1]

Güney Kıbrıs ve Hindistan dışişleri bakanları ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesini ele aldılar
Okunma : 10 views


Salı günü öğleden sonra Güney Kıbrıs Cumhuriyeti ve Hindistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları Nikos Christodoulides ve Subrahmanyam Jaishankar arasında, yüksek düzeyde yapılan Siyasi İstişareler sırasında, Kıbrıs ile Hindistan arasındaki ikili ilişkilerin ve özellikle de girişimcilik, yenilikçilik alanlarındaki işbirliklerinin daha da güçlendirilmesi ve salgının göğüslenmesi konuları ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan açıklamaya göre, Lefkoşa ve Yeni Delhi’deki Kıbrıs ve Hindistan Yüksek Temsilcileri gibi iki bakanlığın hizmet kurumlarının katılımıyla, telekonferans aracılığıyla düzenlenen istişareler çerçevesinde ikili ilişkilerin bir değerlendirilmesi yapıldı ve bunların çeşitli alanlarda daha da güçlendirilmesi konusunda görüş teatisinde bulundu.

İki bakan, iki ülkeyi geleneksel olarak bağlayan, güçlü dostluk bağlarına dayalı mükemmel düzeydeki ikili ilişkilerden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve Güney Kıbrıs – Hindistan arasındaki işbirliğinin hem ikili hem de çok yönlü düzeyde daha da güçlendirilmesi iradesini teyit ettiler.

yapılan görüş teatisi aracılığıyla bir dizi konuda ve bölgesel ve uluslararası konularda ortak görüşlere sahip olduklarını teyit ederek dışişleri bakanlıkları arasındaki Siyasi İstişarelerin planlamalar ve işbirliklerinin artırılması amacıyla yıllık bazda kurumsallaştırılması konusunda anlaşmaya vardılar.

Açıklamaya göre, iki bakan ilaveten Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Körfez bölgesindeki durumu da görüşme fırsatına sahip oldu. Christodoulides karşı tarafı, istikrar, güvenlik ve refah koşulları oluşturulması amacıyla bölgedeki ülkelerle oluşturulan işbirliği mekanizmaları konusunda bilgilendirerek iki ülkenin de bu yönde işbirliği yapması beklentisini ifade etti.

Görüşmede ilaveten, mayıs ayında düzenlenecek AB-Hindistan Zirve Toplantısı ışığında, Avrupa Birliği – Hindistan ilişkilerini tartışarak bu işbirliğinin güçlendirilmesinin tüm tarafların yararına olacağını vurguladılar.
Telekonferans sırasında Christodoulides, Hindistanlı meslektaşını Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler ve BM Genel Sekreterinin müzakerelerin Crans Montana’da kesildiği yerden devamı yönündeki çabaları konusunda bilgilendirerek Cumhurbaşkanının, Kıbrıs sorununa iki bölgeli, iki toplumlu federal bir çözüm bulunmasına olan taahhüdünün devam ettiğini vurguladı.

Christodoulides, Güney Kıbrıs Hükümetinin Güvenlik Konseyi  üyesi olan Hindistan’ın izlediği tutumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.[ad_2]

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın