Güneyde gençlerin %8,3’ünde sosyal medya bağımlılığı semptomları bulunuyor

 Güneyde gençlerin %8,3’ünde sosyal medya bağımlılığı semptomları bulunuyor

[ad_1]

Kıbrıs’ın güneyinde gençlerin sosyal medya ve internete bağımlılığıyla ilgili bir araştırma, gençlerin %8,3’ünün sosyal medyaya bağımlılık semptomlarıyla karşı karşıya olduğu, katılımcıların %24’ünün yanıtlarının genellikle internet kullanımının problem olacak kadar fazla olduğunu iddiasında bulunduğu belirtildi.
Aralarında 465 ortaokul öğrencisiyle 594 üniversite öğrencisinin de bulunduğu 15-35 yaş arası 1.059 gençle Eylül 2020’de Alexander Araştırma Merkezi’nce yürütülen Kıbrıs Uluslararası Bağımlılık Otoritesi, Kıbrıs Gençlik Kuruluşu ve Hellenic Bank tarafından finanse edilen araştırmanın bulguları, çarşamba günü Meclis Eğitim Komitesi’ne sunuldu.
Sosyal medya ve İnternet bağımlılığı sorununun, Kıbrıs’ta kamu sağlığı için bir tehlike oluşturduğu belirtildi.
Komite toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Alexander Araştırma Merkezi Müdürü Costas Christodoulides, gençler ve yetişkinler arasında, sosyal medya ve İnternet’in yurtdışında araştırma konusu olduğunu, olumlu etkisi ve modern teknolojinin kullanımından ayrı olarak araştırmacıların bu ilişkinin bir karanlık yönünü de incelediklerini söyledi.
 
Christodoulides şöyle konuştu:
“1.059 genç, ortaokul öğrencisi ve üniversitesi öğrencisini kapsayan bizim araştırmamız, devletin dikkate alması gereken önemli bir oranda bir bağımlılık sorunuyla karşı karşıya olunduğunu ortaya koydu.”
“Gençlerin %8,3’ü sosyal medya ve gençlerin %24’ü genel olarak İnternet’i problem yaratacak kadar fazla kullanıyorlar, yani İnternet’e ve içeriğinde bağımlılıkları bulunuyor.”
“Sosyal medya ve İnternet’e bağımlılık sorunu, Kıbrıs’ta kamu sağlığı için bir tehlikedir. Devlet olumlu girişimler yaparak okulda ve çalışma alanlarında gençlere yoğunlaşabilir.”
“Gençlerin kendilerinin katılımıyla farkındalık programları yapılabilir. Biz teknolojinin pasif kullanıcısı olmaktan aktif kullanıcısı durumuna geçebiliriz.”
Araştırmaya katılanların %17’sinin sosyal medyanın geniş kullanımından dolayı okuldaki veyahut üniversitedeki çalışmalarında sorunlarla karşılaştıklarını söylediklerini anlatan Christodoulides, bağımlılıkla ilgili olarak bir zaman etkeninden söz etti; “Araştırmamız, katılanların %30’unun İnternet’te günde 4-8 saat geçirdiklerini gösterdi. %9’u her gün 8-24 saati sosyal medyada geçirdikleri yanıtını verdiklerini belirtti.
Kıbrıs Cumhuriyeti Meclis Eğitim Komitesi Başkanı Kyriakos Hadjiyianni de, araştırmanın sonucundan endişe duyduğunu ifade etti ve tedbir alınmazsa bunun hem birey, hem aile hem de tümden toplum üzerinde olumsuz etki yaratacağını kaydetti.

[ad_2]

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın