Havalar soğudu vitamin deposu meyvelere ilgi arttı

 Havalar soğudu vitamin deposu meyvelere ilgi arttı

Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa’da havaların soğumaya başlamasıyla beraber vatandaşlar, C vitamini istikametinden varlıklı olan meyvelere yöneldi. Piyasaya gittikçe soğuk algınlığı ile gribe karşı tabii çözüm yolları arayan vatandaşlar, en fazla portakal, mandalina, kivi ile limonu seçenek etti.
Şanlıurfa’da misyon yapmış Hekim Mahmut Demir, vitamin istikametinden varlıklı meyvelerin seçenek edilmesi tavsiyesinde bulunarak, ”Daha defa sıhhatli beslenmemiz, balanslı beslenmemiz için destek emelli vitamin istikametinden varlıklı besinlerden almayı planlıyorum. Meyvelerden mandalina, portakal alacağım. Şunlar C vitamini istikametinden zengin. Bunun yanında kırmızı ile mor meyvelerde de bol miktarda C vitamini var. Şu lâhza balanslı ile sıhhatli beslenme için kırmızı ile mor meyveleri öneriyorum” dedi.
Pazarda meyve satan İsmail Önge ise, ”Yaklaşık 5 senedir Karadeniz kivisi satıyorum. Karadeniz kivisi gribe karşı en verimli C vitaminidir. Karadeniz kivisi ile İran kivisi var. Bunları karıştırmamak gerekiyor. Şu lâhza sattığımız Karadeniz kivisi. Herkese öneririz. Gribe birebir, güzel tek kividir” ifadelerini kullandı.
Sağlık pazarında gayret gösteren Meliha Acar da, “Her vakit aldığım meyveler ile harbiden kaliteli. Korona virüs ile gribe karşı insanlarımızın bol bol meyve tüketmeleri gerekiyor. Bilhassa C vitamini barındıran meyveler şu lâhza tam mevsimi bulunduğu için tüketilmelidir. Mandalina, limon, portakal tüketilmelidir. Öksürük için bilhassa nar tüketilmelidir. Akciğerleri defa temizliyor. Elma iyi tek vitamindir, her vakit tüketilmesi lazım olur, gribe de defa faydalı. Herkezin bildiği gibi kış mevsiminde C vitamini sıhhat için başlı başına devasa tek tesir oluşturuyor” diye konuştu.
Pazarcı esnafı ise turunçgiller ürünlerinin bu dönemde en fazla seçenek edilen ürünler olduğunu vurguladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın