İsrail ve Bahreyn ortasında diplomatik ilgilerin kurulmasına dair muahede imzalandı

 İsrail ve Bahreyn ortasında diplomatik ilgilerin kurulmasına dair muahede imzalandı

İsrail ve Bahreyn ortasında diplomatik alakaların kurulmasına yönelik muahede bugün imzalandı.  

İsrail ile BAE ve Bahreyn ortasında alakaların normalleştirilmesine yönelik “İbrahim Anlaşmaları” (Abraham Accords) 15 Eylül’de Beyaz Saray’da imzalanmıştı. Bugün İsrail ve Bahreyn ortasındaki münasebetleri güçlendirme kapsamında İsrail heyeti olağanlaşma mutabakatı için Bahreyn’e geldi.

Başşehir Manama’da düzenlenen merasimde Bahreyn ve İsrailli yetkililer İbrahim Anlaşmaları’nın üzerinden bir ay sonra tam diplomatik bağlar kurulmasına yönelik “ortak bildiri” imzaladı. İki ülke ortasında, “Diplomatik, Barışçıl ve Dostça Bağların Tesisine Ait Ortak Tebliğ” de dahil olmak üzere sekiz muahede imzalandı. İsrail medyasında yer alan haberlerde ise, ortak bildirinin İsrail-Filistin çatışmasına rastgele bir atıf içermediği bildirildi.

İmza merasimine Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Rashid Al-Zayani, İsrail’in Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Şhabat ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin katıldı. İmza merasimi sonrası Bakan El Zayani yaptığı konuşmada, iki ülke ortasında “her alanda verimli ikili işbirliği” olmasını umduğunu tabir ederek, Filistin sorununda iki devletli bir tahlil de dahil olmak üzere bölgede barış davetinde bulundu. (İHA)

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın