İsveç’te Kürt vekil Türkiye ile mutabakatı eleştirdi

 İsveç’te Kürt vekil Türkiye ile mutabakatı eleştirdi

Türkiye ile İsveç ve Finlandiya arasında varılan üçlü memoranduma İsveç parlamentosundaki Kürt kökenli milletvekili Amineh Kakabaveh tepki gösterdi.

Kakabaveh İsveç radyosuna yaptığı açıklamada varılan mutabakatı “İsveç siyasi tarihinde kara bir gün” olarak niteledi. Kakabaveh, Dışişleri Bakanı Ann Linde için güven oylaması ihtimalini de dile getirdi.

Azınlık hükümeti çoğunluğu 1 vekil ile sağlıyor

Bağımsız milletvekili olan Amineh Kakabaveh, hükümetin meclis çoğunluğunu elde tutabilmesi açısından kritik bir öneme sahip. 349 milletvekilinin bulunduğu mecliste azınlık hükümetini kuran İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin 100 milletvekili bulunuyor. Azınlık hükümetine 31 milletvekili olan liberal çizgideki Merkez Partisi, 27 milletvekili olan Sol Parti, 16 milletvekili olan Yeşiller Partisi ile bağımsız milletvekili Kakabaveh dışarıdan destek veriyor. Tüm bu sayılar toplandığında hükümet 175 sandalyeyle muhalefetteki 174 vekil karşısında meclis çoğunluğunu elinde tutuyor.


İsveç parlamentosuFotoğraf: Christine Olsson/dpa/TT News Agency/AP/picture alliance

Yeşiller Partisi’nden de tepki

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Märta Stenevi de Dışişleri Bakanı Linde’den mutabakatla ilgili meclis dış ilişkiler komisyonunda bir açıklama yapması ve soruları yanıtlamasını istedi. Stenevi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada silah ihracatları ve sınır dışı edilecek kişiler konusunda huzursuz edici değişikliklerin söz konusu olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Linde ise İsveç radyosuna yaptığı açıklamada “İnsanların sahip olduğu demokratik hakları değiştirmeyeceğiz ama öte yandan terör faaliyetlerinin farklı kısımlarını suça konu etmede belirgin sertleştirmelere gidilecek” dedi. Linde İsveç’in teröristlerin sığındığı bir ülke olmaması gerektiğini söyledi.

İran’ın Sakkız kentinde dünyaya gelen Kakabaveh 13 yaşında İran Kürdistan Komala Partisi’ne katılmış ve 19 yaşında da Türkiye ve Yunanistan üzerinden İsveç’e kaçmıştı.


Fotoğraf: DHA

Türkiye İsveç’ten 21 kişiyi istiyor

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü memorandum dün imzalandı. Memorandumda Türkiye’ye verilen güvenceler arasında başta PKK olmak üzere terör örgütleriyle mücadelede somut adımlar atılması ve İsveç ile Finlandiya’nın Türkiye’ye yönelik silah satışı ambargosunu sonlandırılması yer aldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bugün Ankara’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan 33 terör zanlısının iadesi için yeniden talepte bulunacağını söyledi. Bozdağ “Onlara ayrıca bir yazı yazarak bu mutabakat çerçevesinde verdikleri sözlerin gereği, hem Finlandiya’da altı PKK’lı, altı FETÖ’cü terörist, İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin dosyaları, ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Şimdi bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi hususunu yeniden kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız” dedi.

İsveç medyasında Mayıs ayında çıkan haberlerde Türkiye’nin istediği kişiler arasında Amineh Kakabaveh’in de olduğu ileri sürülmüş ancak bu iddia doğrulanmamıştı.

DW, dpa / EC, JD

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın