“Kıbrıs sorununda dışarıdan bir çözüm planı dayatması kabul edilemez”

 “Kıbrıs sorununda dışarıdan bir çözüm planı dayatması kabul edilemez”

[ad_1]

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maris Zakharova, Kıbrıs sorununda “İngiliz planı” yönündeki haberleri yorumlayarak Kıbrıs sorununda dışarından bir çözüm planı dayatmayı kabul edilmez bir gelişme olarak niteledi.
 
Zakharova ülkesinin Kıbrıs sorununda iki toplumlu ve iki bölgeli federal bir çözümün bulunması yönündeki BM Güvenlik Konseyi kararlarını desteklemeye devam ettiğini ifade ederek esasa yönelik parametrelerinde her hangi bir değişikliğin BM Güvenlik Konseyi’nde tartışılmasının önemine işaret etti.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın basını bilgilendirme toplantısında konuşan Sözcü, Rusya’nın uluslararası topluluk tarafından Kıbrıs sorununa adil, kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması amacıyla oluşturulan çalışmaları desteklediğini söyledi.
 
Sözcü, yalnız taraflara baskı kullanılmaması gerektiğine işaret ederek “ her halükârda, defalarca belirtiğimiz gibi yabancı bir çözüm planı veyahut sıkı takvimler iki tarafa da dayatmak veyahut BM yardımını müzakerelerdeki ilerleme göstergelerine uyarlamak kabul edilemez” diye sözlerine eklendi.

[ad_2]

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın