Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Lideri Özuslu: KKTC seçimlerini ‘AKP-UBP adayı’ kazandı

 Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Lideri Özuslu: KKTC seçimlerini ‘AKP-UBP adayı’ kazandı

T24 Dış Haberler

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, KKTC Başbakanı Ersin Tatar‘ın, KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini “Ulusal Birlik Partisi ve AKP’nin adayı” olarak kazandığını söyledi.

KKTC’de dün (18 Ekim Pazar) yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tipini kıymetlendiren Özuslu, “Tatar’ın kendisinin ve partisinin gücüyle değil, Ankara’daki AKP iktidarının görülmemiş takviyesiyle” Mustafa Akıncı ile yarıştığı seçimde KKTC Cumhurbaşkanı seçildiğini savundu.

Kıbrıs Türk Toplumu 1990 seçimlerinden bu yana birinci kez bu kadar müdahaleli bir seçimi geride bıraktı. Yani kazanan UBP-AKP adayı oldu” diyen Özuslu, “Tatar’ın kazandığını, fakat demokrasinin kaybettiğini” öne sürdü.

Kıbrıslı Türklerin hem içeride, hem de dışarıda ‘kendi kendini yönetme’ tezini da kaybettiğini” savunan Özuslu, iki tıpta da sonuçları “müdahale ile yönlendirilen oyların belirlediğini” sav etti.

Özuslu, “Türkiye Büyükelçiliği’nin UBP örgütüyle bir arada çalıştığını, bilhassa Türkiye kökenli KKTC yurttaşlarının bulunduğu bölgelerin adeta ablukaya alındığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yardımcısı Fuat Oktay’ın demokrasiyi ezdiğini” öne süren Özuslu, “Yalnızca KKTC devletinin değil, TC devletinin de nakdî ve siyasal gücü ‘federal tahlil ve özgür irade’ uğraşı veren iki adaya karşı zalimce kullanıldı” görüşünü lisana getirdi. “Pandemi hastanesinin, Maraş’ın gezmeye açılmasının ve tamir edilen su borularının da kampanyanın kesimi haline getirildiğini, yargı kararlarına karşın açılışlar, merasimler yapıldığını, kamu yayıncısı BRT’nin adeta ‘UBP’nin sesi’ haline getirildiğini, palavra ve iftiraya başvurulduğunu ‘federal çözüm’ isteyenlerin ‘Türkiye düşmanı’ ilan edildiğini, ‘iradeye saygı’ diyenlerin ‘Türkiye’yi sevmeyenler’ diye lanse edildiğini” savunan Sami Özuslu, T24 ile paylaştığı değerlendirmesine, özetle şöyle devam etti:

“Rakamlar da müdahalenin tesirlerini açıkça ortaya koyuyor. Birinci çeşitte Akıncı 33 bin, Erhürman ise 24 bin oy almışlardı. İkisinin toplamı 57 bin ediyordu. Halbuki dün Akıncı 62 bin oy aldı. Yani iki adayın toplamından 5 bin fazla… Yani AKP-UBP ittifakına karşı uğraş edenler cephesi çok düzgün bir direniş ve dayanışma sergiledi. Birinci cinse nazaran ülke genelinde yaklaşık 18 bin seçmen daha sandığa gitti. Bilhassa Lefkoşa’da Akıncı, Tatar’la ortasındaki farkı daha da açtı. Güzelyurt, Lefke ve Girne’de başa baş gittiler. Lakin sonucu Mağusa ve İskele seçmeni belirledi. Bu iki ilçe toplamında Tatar, Akıncı’ya nazaran yaklaşık 4 bin oy daha fazla aldı. Esasen ülke genelindeki oy farkı da 4 bin 527 oldu. Mağusa ve İskele… Müdahalenin en ağır formda uygulandığı ve hissettirildiği iki bölge… Lakin iş elbette burada bitmedi. Bu topraklarda demokrasi çabası de, barış gayreti de, özgürlük çabası de bugün başlamadığı üzere yarın da bitmeyecek…

TIKLAYIN – KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın