Nisan sonuna kadar durum normalleşecek, kısıtlamalar kaldırılacak

 Nisan sonuna kadar durum normalleşecek, kısıtlamalar kaldırılacak

[ad_1]

Kıbrıs Cumhuriyeti Bilimsel Danışma Heyeti üyesi ve Mikrobiyoloji ve Lefkoşa Üniversitesi Moleküler Tıp Okulu Profesörü Dr. Petros Karayiannis koronavirüsü vakalarıyla ilgili durumun istikrarlı olmaya başladığı değerlendirmesinde bulunarak önümüzdeki bir iki hafta içinde Limasol kazasındaki vaka sayısında azalama görüleceğini belirterek, nisan ayı sonlarına kadar, durumun normalleşeceği ve kısıtlama tedbirlerinin kaldırılacağı değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs Haber Ajansına (KHA) yaptığı açıklamada, Dr. Karayiannis son üç gündür epidemiyolojik tablonun istikrarlı olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

 “Dün, önceki günlerle aynı sayıda test yapılmadığı için bugün muhtemelen daha az sayıda vaka olacak fakat pozitiflik oranı %1 düzeyinde seyrediyor”.

“yalnız sağlık sisteminin dayanıklı olup olmadığına dikkat edilmeli”.

“Gözlerimizi hastanelere girişlere çevirmeliyiz. Baskı var, vaka sayısı daha sıkı tedbirlerin alındığı ocak-şubat ayları ile aynı. Tek fark şimdi hastalar daha genç gruplardan çünkü yaşlılar aşılar ile korunma altına alındı. Hastanelere büyük sayılardaki girişlerin sabit olacağını ve hastanelerden daha çok kişinin taburcu olmasını umuyorum”.

Açık alanlardaki restoranların bugünden itibaren açılmasıyla ilgi gevşemeler konusunda Dr. Karayiannis, sıkı protokollerin uygulanması durumunda problem olmayacağını söyledi. Gerek müşterilerin gerekse restoran sahiplerinin durumun yeniden kötüleşmemesi ve herkesin yararına, tedbirleri uygulayacağı inancını dile getirdi.

“Bu alanlar açıklanan protokollerle çalışırsa problem olmayacak. Vakalarda küçük bir artış görülebilir yalnız durumun istikrarlı kalacağını umuyorum” diyen Dr. Karayiannis, Limasol’daki durumla ilgili olarak ise bunun kötüleşmediğini yalnız gözle görülecek kadar da iyileşmediğini, pozitiflik oranı ortalamasının %1,3 düzeyinde sabit kaldığına işaret etti.

“Önümüzdeki bir iki hafta içinde açıklanan tedbirlerle yani öğrencilerin ortaokullara dönmemesi ve ilkokulların kapatılmasıyla vaka sayılarında düşüş görüleceğine inanıyorum” diyen Dr. Karayiannis halka, kendilerini koruma önlemlerini uygulamaları ve biraz daha sabırlı olmaları çağrısında bulunarak “insanlar artık yoruldu fakat bu, bugüne kadar başardıklarımızı yıkmak anlamına gelmez. Biraz daha sabır gerekiyor. Ay sonuna kadar aşılama çalışmaları daha çok insanın korunmasını sağlayacak ve o zamana kadar iyi hava ile birlikte kısıtlama tedbirlerinin yavaş yavaş kaldırıldığını görebileceğiz” dedi.

Gözle görülür normalleşmenin ne zaman gerçek olacağıyla ilgili bir soruya Dr. Karayiannis bunun nisan sonuna kadar gerçekleşebileceğini belirterek “hangi düzeyde olacağını öngöremiyorum. O zamana kadar epidemiyolojik tablonun nasıl olacağına bağlı. Sanırım hepimiz biraz daha dikkatli olursak durumun daha iyi olmasını kontrol edebileceğiz” yanıtını verdi.

Kıbrıs Haber Ajansı

[ad_2]

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın