Pompeo’dan, BM ambargoları kalkan İran’la silah ticareti yapacak ülkelere tehdit: Çatışmayı seçmiş olursunuz

 Pompeo’dan, BM ambargoları kalkan İran’la silah ticareti yapacak ülkelere tehdit: Çatışmayı seçmiş olursunuz

İran’ın, BM’nin kendisine yönelik silah ambargosunun kaldırıldığını duyurması üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yazılı bir açıklama yaptı.

Pompeo, 19 Eylül’de attıkları adımla İran’a yönelik silah ambargosu da dahil tüm BM yaptırımlarını tekrar getirdiklerini kelam etti.

İran’a makul konvansiyonel silahların ihracatı ya da bu ülkeden silah alınmasının BMGK kararlarının ihlali olacağını aktaran Pompeo, “ABD, İran’a yönelik konvansiyonel silah tedariği, satışı ya da transferine katkı bulunan kişi ve kuruluşları yaptırıma çarptırmak için tüm ülke içi yetkilerini kullanmaya hazırdır. Ayrıyeten, bu silahlara ilişkin teknik eğitim, mali destek ve hizmet ya da rastgele bir biçimde yardım sağlayan kişi ve kurumlara da yaptırım uygulamaya hazırız. Orta Doğu’da barış ve istikrar isteyen ve terörle çabayı destekleyen tüm milletler İran ile tüm silah işlerinden kaçınmalıdır” bildirisini verdi. 

İran’a silah satışının bölgedeki tansiyonu artırdığını ileri süren Pompeo, terör kümelerinin eline daha fazla silah verdiğini, İsrail ve diğer barışçıl ülkelerin güvenliğini tehlikeye attığını kaydetti.

Pompeo, “Son 10 yıldır, ülkeler çeşitli BM önlemleri çerçevesinde İran’a silah satışından kaçındı. Artık bu yasaklara karşı gelen bir ülke, barış ve güvenliğin yerine çatışma ve gerginliği tırmandırmayı seçmiş demektir” değerlendirmesini yaptı. 

İran’ın önünde şu anda iki seçenek olduğunu vurgulayan Pompeo, bu ülkenin ya BM yaptırımlarını ihlal ederek silah satın almayı sürdürmeyi ya da fonlarını İran halkı için kullanmayı seçebileceğini belirtti.

BM’nin İran’a silah ambargosunun kaldırılması

ABD’nin, BM’nin 2007’den bu yana İran’a uyguladığı ve nükleer mutabakat kapsamında bugün itibarıyla sona eren silah ambargosunu yenileme teşebbüsleri ağustosta BMGK’de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine ABD, İran’ın nükleer mutabakat kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını münasebet göstererek, Heyetin 2231 sayılı kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan mekanizmayı (snapback) tetiklemişti.

ABD, BMGK üyelerinin muahededen çekilen bir ülkenin kelam konusu mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini açıklamasına rağmen İran’a yönelik tüm BM yaptırımlarını tek taraflı olarak 19 Eylül’de uygulamaya başlamıştı.

ABD yönetimi, İran’a yönelik tek taraflı uyguladığı silah ambargosunu delen ülkelere yaptırım uygulayacağını duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Tahran’ın 2015’te BMGK daimi üyeleri ve Almanya ortasında imzaladığı nükleer mutabakat uyarınca, 13 yıldır uygulanan memleketler ortası silah ambargosu ile birtakım İranlı yetkililere yönelik getirilen memleketler ortası seyahat yasağının kaldırıldığı belirtilmişti.  

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın