Sağlık Bakanlığı, Dolandırıcılara Ait İki Link Uyarısı Yaptı

 Sağlık Bakanlığı, Dolandırıcılara Ait İki Link Uyarısı Yaptı

Koronavirüs pandemisi periyoduyla çok daha fazla ön planda görmeye başladığımız Sıhhat Bakanlığı, resmi Twitter hesabından vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı. Sıhhat Bakanlığı’na aitmiş izlenimi verilerek düzmece telefon numarası ve web sayfaları ile insanlara ulaşıldığını belirten Bakanlık, yaptığı paylaşımda “T.C. Sıhhat Bakanlığına aitmiş izlenimi verilen düzmece bir telefon uygulaması kullanılarak vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. Uydurma web sitelerine ve münasebetlere tıklamayın, dijital güvenliğinizi tehlikeye atmayın.” tabirlerini kullandı.

Dolandırıcıların Sıhhat Bakanlığı ismine her aileye 3000 TL pandemi desteği ödemesi vaadiyle kısa mesajlar gönderdiklerini, ayrıyeten resmi kaynağı olmayan “edevlet-pandemidestekdetay.com” ve “trkisalt.com/pandemidestek” üzere aldatıcı web sitelerinden beşerlerle irtibata geçmeye çalıştıklarını belirten Sıhhat Bakanlığı, bu ve gibisi aldatıcı isimli web sitelerine ve bu sitelerdeki uygulamalara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

 “Bilgiye resmi kaynaklardan ulaşın, hakikat bilginin yayılmasına destek olun.” diyen Sıhhat Bakanlığı, bu paylaşımın yanında düzmece bir sayfa imgesini de paylaştı. 

İnternette dolandırıcılara karşı dikkatli olmalıyız

Sıhhat Bakanlığı’nın bu ihtarları dışında internette pek çok dolandırıcı bulunuyor. Gerek telefon gerekse de internet siteleriyle insanlara ulaşan bu dolandırıcılar, banka bilgileri, şahsî bilgiler üzere bedelli bilgileri hedefliyorlar. Bu sebeple bir sitenin güvenliğine emin olmadan kıymetli bilgilerimizi paylaşmaktan kaçınmalıyız. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın