Şimdi de insanların acılarına “devlet” müdahalesi

 Şimdi de insanların acılarına “devlet” müdahalesi

[ad_1]

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu kez de sivil cenazelere karşı çıktı, ailelerin tercihlerinin devletin önüne geçmemesi gerektiğini söyledi.

“Özel Yaşam Hakkı”nı anlatan Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 8. maddesi, kişilerin birinci derece yakınlarının cenazesine karar vermesini emrederken, Tatar’ın açıklaması tartışma yarattı.

Hüseyin Rüstem Akansoy, önceki gün, savaş mağduru annesi 36 yaşındaki Emine Rüstem Akansoy ile yaşları 8 ile 15 arasında değişen 4 kardeşini Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde “sivil törenle” toprağa vermişti.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da “Sn. Tatar’ı şehit ailelerinin acılarına, duygularına, iradelerine saygıya davet ediyorum” dedi.

—-
Tatar’ın açıklaması
—-

“Barış Harekatı devam ederken, 14 Ağustos 1974 tarihinde Muratağa’da  Rumlar tarafından katledilen ve katliam çukuruna gömülen 36 yaşındaki Emine Rüstem Akansoy ve çocukları 15 yaşındaki Sezin Akansoy, 13 yaşındaki Mustafa Akansoy, 12 yaşındaki Erbay Akansoy ve 8 yaşındaki Sibel Akansoy, 47 yıl sonra kimlikleri belirlenerek  Muratağa Sandallar Şehitliği’nde toprağa verildi. Şehitlerimize bir kez daha rahmet dilerken, yaslı ailelerine ve yakınlarına da başsağlığı diliyor, büyük acılarını yürekten paylaşıyorum.  
 
Uğraşımız ve mücadelemiz, bir kez daha bu acıların yaşanmaması, annelerimiz  ile çocuklarımızın katledilip, katliam çukurlarına gömülmemesi ve o karanlık, acı ve vahşet dolu günlere dönülmemesi içindir. Halkımızın ve tüm çocuklarımızın vatan bildiğimiz bu topraklarda özgür, başı dik ve güven içinde yaşaması ana hedefimiz olup, bu doğrultuda da Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı ile Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devam etmesi  Kıbrıs Türk halkı için vazgeçilemezdir.  
 
Muratağa Sandallar Şehitliği’nde 5 şehidimiz için düzenlenen sivil tören, ailenin isteği doğrultusunda gerçekleşmiş olup, yine aynı istek doğrultusunda devlet töreni düzenlenmemiştir. Geçmişte de yine bazı ailelerin isteği doğrultusunda bazı şehitlerimiz de devlet töreni ile defnedilmemişti. yalnız bu şehitlerimiz, bu ülkenin ve bu halkın da evlatlarıdır. Bizlere düşen görev, hassasiyetimiz ve büyük duyarlılığımız, şehitlerimizin, diğer şehitlerimiz gibi devlet töreni ile defnedilmesidir. Bundan böyle şehitlerimiz ile ilgili konularda bireysel tercihlerin Devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır.   
       
Kayıplarımız ile şehitlerimizi unutmamız mümkün değildir. Onları sonsuza dek yaşatmak ve anmak en büyük görevlerimizden biridir. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Onları unutmayacak, unutturmayacağız.”   

 

—- Akansoy’dan tepki —-

Amcasının eşini ve 4 yeğenini toprağa veren CTP Milletvekili Asım Akansoy da Ersin Tatar’ın açıklamasına tepki gösterdi. Akansoy, “Acı ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmaktan utanmıyor musun Tatar” diyerek, Cumhurbaşkanı Tatar’ı insanlığa davet etti. Akansoy, “Sen ve güneyde senin gibi düşünenlerin yarattığı bu acı ve gözyaşları üzerinden de devletçilik mi oynayacaksınız ? İş bu noktaya mı geldi ?” diye tepkiyle sordu. 

[ad_2]

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın