Sosyal medyaya özel üretilmiş telefonlar

 Sosyal medyaya özel üretilmiş telefonlar

İlk zamanlar yalnızca arama yapabilen ve tek görevi bu olan telefonlar, gelişen teknolojiye en çok ayak uyduran aletlerden. Özellikle işletim sistemlerinin oturması, yeni donanımların icat edilmesi, internetin ortaya çıkması ve sosyal ağ platformlarının hayata geçmesi, telefonları bir anda ‘akıllı‘ hale getirdi.

Bu süreci alnının akıyla tamamlayan sosyal medya platformları tüm dünyada ün kazandı. Milyonlarca insan, tanıdıkları ve tanımadıkları insana tek tuşla ulaşabildi. Bu da ilginç cihazları karşımıza çıkardı. İşte karşınızda sosyal medya için üretilmiş telefonlar…

HTC ChaCha

Bir süredir toparlanmaya çalışan HTC, bu telefonların baş mimarisi diyebiliriz. Döneme damgasını vuran QWRTY klavyeli ilk modellerin bazılarını Tayvanlı üretici piyasaya sürdü. ChaCha modeli, geniş klavyesi ve 2.6 inçlik yatay ekranıyla dönemin popüler cihazlarından oldu. Ayrıca telefonun alt tarafında yer alan Facebook tuşu, direkt olarak platforma giriş yapabilme olanağı sağladı.

2011 Şubat’ında tanıtılan HTC ChaCha, 800 MHz hızında çalışan bir işlemciye, 512MB RAM ve yine 512MB kapasiteli depolamaya sahipti. Ayrıca telefonun arkasında 5 Megapiksel çözünürlükte kamera bulunuyordu.

HTC Salsa

Yine aynı günlerde tanıtılan bir diğer HTC modeli, dokunmatik ekrana sahip Salsa idi. ChaCha ile neredeyse aynı olan özelliklerinin dışında tasarım tarafında büyük bir değişim yaşanmıştı.

3.4 inç büyüklüğünde ekran, 800 MHz Snapdragon S1, 512MB RAM ve 512MB depolamanın dışında ufak bir Facebook butonu. Telefon aslında bu şekilde özetlenebilirdi. Ayrıca pek de mükemmel olmayan 5 Megapiksellik kamera burada da bizleri karşıladı. Sensör, 720×480 piksel çözünürlükteki videolarda 24 FPS‘i dahi zor veriyordu.

HTC First

Yine dokunmatik ekrandan ilerleyen üretici, bu kez fiziksel Facebook butonunu kaldırdı. Ancak çok daha ilgi çekici ve kimine göre sinir bozucu bir özelliği beraberinde getirdi. 2013 yılında duyurulan HTC First, Facebook’u sistemle birleştirmişti. En azından oluşan durum böyle özetlenebilir.

Kilit ekranı başta olmak üzere çeşitli alanlarda Facebook’tan esameler görmek oldukça doğaldı. Facebook arkadaşlarınızın yaptığı paylaşımlar ve durumlar, First modelinin kilit ekranında slayt olarak ilerliyordu. Saate bakmak istediğinizde dahi bir arkadaşınızın fotoğrafını arka planda görebiliyordunuz.

Motorola CLIQ

HTC’nin dışında sosyal medya için hamle yapan bir diğer firma Motorola oldu. Avrupa pazarında DEXT olarak bilinen CLIQ modeli, tasarımıyla göz dolduruyordu. Ayrıca telefon, yukarıdaki tüm modellerden çok çok önce tanıtılmıştı. 2009 yılında satışa sunulan Motorola modeli, QWERTY klavyeye sahipti. Ancak bu klavyeyi dilediğinizde kızak yapısı sayesinde ortadan kaldırabiliyordunuz.

Bu sayede telefon dokunmatik yapısını klavye ile harmanlamıştı. CLIQ modeli; MySpace, Facebook, Twitter, Photobucket, Picassa ve last.fm platformlarına destek veriyordu. Şirket, iş dünyası için Exchange destekli mail uygulamasını da sisteme adapte etmişti.

Three INQ1

İngiltere merkezli Three (3) tarafından 2008 yılında duyurulan INQ1, diğer modellerden çok daha farklıydı. Yukarıda yer alan tüm telefonlar akıllı idi. Ancak sosyal ağ telefonu olarak duyurulan bu cihaz, tuşlu yapısı ile birlikte klasik bir telefondu. Buna rağmen Windows Live Messenger, Facebook, MySpace, Ebay ve Skype gibi platformları çalıştırabiliyordu.

Three’nin telefonu 3.2 Megapiksel kamerası ile platformlara fotoğraf yükleyebiliyor, mobil veri sayesinde Facebook kullandırabiliyor ve Skype üzerinden arama yapabiliyordu.

Three Skypephone

Dönemin internet faturaları oldukça pahalıydı. Ancak daha vahim bir durum daha vardı; yurt dışı aramaları. İnternet kullanımı sizi ekonomik olarak yıpratsa da yurt dışındaki birini aramak o dönem dudak uçuklatan paraların cebinizden çıkması demekti. Bu duruma çare arayan Three, tanıttığı diğer telefona Skypephone adını verdi.

Klasik görüntüsü ve akıllı olmayan işletim sistemiyle Skypephone, interneti olan herkesi ücretsiz aramanıza olanak sağlıyordu. Bu da yurt dışındaki sevdiklerinize ulaşabilmek için bulunmaz bir nimetti.

Vodafone 555 Blue

Yine QWERTY klavyeli başka bir telefon, bu kez Vodafone cephesinden geldi. HTC ChaCha‘ya benzeyen bir tasarımla tanıtılan bu model, sağ alt tarafında Facebook kısayol tuşunu bulunduruyordu. Telefonda yer alan widgetlar arasında Facebook kısayolları da yer alıyordu.

İşte böyle… Tıpkı günümüzde olduğu gibi 10 yıl önce de sosyal medya insanoğlu için vazgeçilmezdi. Bu durum da asla unutulmayacak telefonları, güzel teknolojileri ve bazı insanlar için vazgeçilmez anıları ortaya çıkardı. Peki siz yukarıdaki telefonlardan birini kullandınız mı? Listeye eklenmeli dediğiniz cihazlar neler? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın