Ünlülerin Kişisel Gelişim Uzmanı Fatih Altınağaç Öneriyor

 Ünlülerin Kişisel Gelişim Uzmanı Fatih Altınağaç Öneriyor

Ünlülerin kişisel gelişim uzmanı Fatih Altınağaç dan muhteşem tavsiyeler

Kişisel gelişim uzmanı Fatih Altınağaç ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kişisel Gelişim Uzmanı Fatih Altınağaç hem gençlere hemde çıkmaza giren hayatlarımızı nasıl değiştirebileceğimiz hakkında sorularımızı yanıtladı.

Fatih Bey Herkesin Anlamlandıramadığı Bir Soru İle Başlamak İstiyoruz. Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir?

Kişisel Gelişim Uzmanı; Kişiler bir hedef belirlerler, belirlemiş oldukları bu hedefe ulaşmak için belli programlar ve sistemler kullanabilirler bu süreçte kişi hedefine ulaşmak da zorlanıyor veya bir noktada eksiklik yaşıyorsan bir kişisel gelişim uzmanından destek alabilir biz bu kişilere, Kişisel Gelişim Uzmanı diyoruz.

Kişisel Gelişim Neyi Amaçlar? veya Ne Amaçla Kullanmak Gerekir?

Kişisel gelişimin temel amacı; Kişinin kendini tanımasını sağlamak aynı zamanda da kendisini anlamasını kolaylaştırmak içindir. Olaylar karşısında kendimizi yeterince iyi tanımıyorsak vereceğimiz tepkiler de risk altındadır. Bir örnek vermek gerekirse stresli bir atmosferde vereceğiniz tepkilerle sakin bir atmosferde vereceğiniz tepkiler farklılık gösterir. Stres altında vereceğiniz tepkileri ölçemeye bilirsiniz ancak stresinizi nasıl yöneteğiinizi bilirseniz vereceğiniz tepkiler de o doğrultuda şekillenecektir.

Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur?

Maalesef ki bu işin bir okulu bulunmamaktadır. Kişiler bu alanda uzmanlaşmak istiyorlarsa öncelikle kişisel gelişimin gerekliliği olan adımları tamamlamak zorundadırlar. Örnek vermek gerekirse yine Stres Yönetimi üzerinden gidecek olursak uzman hala kendi stresini yönetemiyor veya bir başkasına aktarırken yararlı olamıyorsa Kişinin uzmanlık noktasında 1 eksikliği var demektir.

Bir de nasıl Kişisel Gelişim Uzmanı olunur sorusuna bakalım. Bu işin bir okulu olmadığını az önce söylemiştim o yüzden kişiler kendilerini ister yazılı ister görsel isterse dışarıdan alabileceği eğitimler ile kendisini geliştirebilir. Bu noktada inandığım şeylerden bir tanesi 10.000 saat kuralıdır.

10.000 saat kuralı ise şöyle çalışır. Uzmanlaşmak istediğiniz alanla alakalı hayatınızdan 10.000 saati verdiğinizde yani bu alanla ilgili araştırmalar okumalar eğitimler veya her ne olursa bulunduğunuz konu başlığının içerisinde 10.000 saat vakit ayırdığınız takdirde bu alanda uzmanlaşıyorsunuz.

Şimdi böyle anlatınca kolay geliyor belki kulağa ancak 10.000 saat gerçekten insan yaşamında çok önemli bir süreye tekabül ediyor.

Peki Sayın Fatih Altınağaç Kişisel Gelişim Anlamında Gençlere Önerileriniz Nelerdir?

Belki ilk etapta kulağa biraz klişe gelebilir ancak okumak ve araştırmak insan yaşamı için mükemmel bir velinimettir. Kişinin gelişimini aşırı derecede destekler, öngörü yeteneği kazandırır. Yaşamış olduğunuz tecrübelerle de birleştiğinde hayata daha profesyonel bir gözle bakarsınız.

Bugün 2021 türkiye’sinde sadece üniversite okuyarak bir noktaya gelmek maalesef ki asla mümkün değildir. Bunun yanı sıra doğru gözlem yapmak bu gözlemler neticesinde eksikleri tespit etmek ve bu eksiklikler doğrultusunda kendi pazarınızı kendiniz kurmanız çok önemlidir.

Fatih Altınağaç

fatih altınağaç

 

Bu ne demek oluyor diyebilirsiniz, bu şu demek oluyor. Amaç para kazanmak, bu oranda sağlıklı bir yaşam sürmek ve güçlü bir aile yapısı içerisinde olabilmek ise tek bir noktaya odaklanmak doğru olmaz.

Bu açıdan gençlerin birden fazla perspektiften olaylara bakabilmesi gerekir. Bunun için de öncelikle yeteneklerimize bakmamız gerekiyor.Şimdi size 5 tane yeteneğinizi sayar mısınız dediğimde arka arkaya 5 yeteneği sayıyor ve hala hayal ettiğiniz noktada olmadığımızı görüyorsanız demek ki 5 yetenekten daha fazlasına ihtiyacımız var.

5 yeteneği sayarken hala düşünenler var ise onların daha hızlı şekilde hareket etmesi lazım. Unutulmamalıdır ki bu hayatta hava dışında bedava başka hiçbir şey yok.

Kişi arzu ettiği noktaya sadece çalışarak asla gelemez bunun sayısız eğitimimi de seminerimde de dile getirdim. Çok çalışmak işini mükemmel yapmak bir kariyer yükselişi yaratmıyor malesef. Hem işini mükemmel yapacaksın hem de doğru iletişim biçimleri ile doğru kişilerle iletişimde olacaksın. Yani hem sosyal olacaksın hem de işini en iyi şekilde yapacaksın.

Söylemesi kolay ama yapması zor şeylerden biridir bu dediğim. Sosyal olmanın yegane faydası reklamdır. Elinizde harika bir ürün yada yetenek olduğunu farz edelim. Şayet bundan kimsenin haberi yoksa bu elinizdeki şey nasıl hak ettiği değeri bulacak?

İşte bundan sonrası artık kişinin ellerindedir benim gençlere tavsiyem sevmediğiniz istemediğiniz bölümü okumayın. İstemediğiniz işi yapmayın geçmiş yıllardan örneklere bakın bugün mesleğinde başarılı olan herkesin mesleğini ne kadar severek icra ettiğini göreceksiniz.

Çok para kazanmanın da büyük bir mutluluk getireceğini düşünmeyin. Tabii ki demiyorum ki para önemli değildir, demiyorum asla mutlaka bir önemi var ancak paradan daha önemli değerlerinde olduğunu sakın unutmayın.

Üniversite Seminerlerine Uzun Zamandır Ara Verdiniz Devam Etmeyi Düşünüyor musunuz?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Türkiye’nin birçok sayılı kurumunda eğitim verdim ancak üniversitelerde yapmış olduğum söyleşilerin ve eğitimlerin tadı bambaşkaydı. Tabii ki devam etmek istiyorum çünkü gençlerle birlikte olmak onların sıkıntılarına en iyi anlayan kişilerden biri olarak onlara en güçlü düşünceleri aktarabilmek benim için çok kıymetli.

Geçmiş dönemlerde katılmış olduğum bazı eğitimlerde söylemiş olduklarımı hayatına uygulayan dönemin öğrencisi ve bugünün mesleğinde başarılı isimlerinden mailler aldım. 6-7 sene önce ekmiş olduğum bir düşünce tohumunun yeşerip bir meyveye dönüşmesi kadar mutluluk verici başka bir şey olamaz.

O yüzden üniversite kulüplerinden üniversitelerden almış olduğum her daveti değerlendiriyorum. İnşallah korona hastalığının azalması ile birlikte davet edildiğim her üniversiteye mesafe gözetmeksizin gitmek isterim.

Fatih Bey Katılımlarınızdan Dolayı Çok Teşekkür Ederim. Son Olarak Eklemek İstediğiniz Bir Şey Varsa Okuyucularımıza İletmek İsteriz.

Öncelikle bu röportaj için çok teşekkür ederim. Son olarak şunları eklemek arzusundayım. Bir şeyleri başarmak istiyorsanız kendinizi geliştirmekten yada kendi kişisel gelişiminizden öncelikle bireylerin sorumlu olduğunu bilmesini isterim. Oksijen dışında bedava bir şey yok bu hayatta.

Böylesine büyük bir rekabet ortamının bulunduğu evren içerisinde bir kum tanesi olduğunuzu düşünseniz de bilin ki herkes bu şekilde başladı bu hayata. Zorluk dediğimiz şey seni ne kadar yorsada ancak vazgeçmeyenler bu yarışı kazanabilir. O yüzden şuan zorlandığın konu her ne ise emin ol ki ilk defa senin başına gelmiyor ve unutmaki aşılamayacak zorluk yoktur. Sen yeter ki iste. Sevgilerle..

 

Bu keyifli röportaj için değerli hocamız kişisel gelişim uzmanı Fatih Altınağaç ‘a çok teşekkür ederiz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın